Zofia Life Coach

Coaching kryzysowy

Samodzielne radzenie sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami nie zawsze jest proste. W przypadku poważnych kryzysów dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy coacha kryzysowego. Przeczytaj, na czym polega ta forma wsparcia i kiedy może okazać się przydatna.

Czym jest coaching kryzysowy?

To specyficzny rodzaj coachingu, ukierunkowany na radzenie sobie z trudnymi emocjami wywołanymi przez różnego rodzaju przeżycia. Mogą to być zarówno sytuacje związane z życiem prywatnym, na przykład śmierć kogoś bliskiego czy rozpad wieloletniego związku, jak i zawodowym, takie jak utrata pracy albo mobbing. Zadaniem coachingu kryzysowego jest pomoc klientowi w znalezieniu optymalnych rozwiązań w danym przypadku. 

Jak wygląda praca coacha kryzysowego?

Zwykle spotkania można podzielić na dwa etapy:

  • Celem pierwszego jest doraźne poradzenie sobie z konkretną sytuacją, z którą w danym momencie zmaga się osoba korzystająca z pomocy.
  • Drugi etap przypomina klasyczny coaching i polega na nauce praktycznych technik i rozwiązań, które mogą okazać się przydatne z kolejnymi kryzysami, ale również w poprawie ogólnej jakości życia.

Coach kryzysowy pomaga w powrocie do równowagi i funkcjonowania na poziomie sprzed pojawienia się problemu.

Zależnie od potrzeb konkretnego klienta, sesje mogą przybierać formę zarówno bezpośrednich spotkań z trenerem na żywo, jak i kontaktu za pośrednictwem telefonu lub popularnych komunikatorów internetowych, takich jak Skype czy Messenger.

W jakich sytuacjach coach kryzysowy może Ci pomóc?

Warto skorzystać z pomocy coacha zawsze wtedy, kiedy czujesz, że samodzielne poradzenie sobie z trudnymi emocjami czy znalezienie konkretnego wyjścia z danej sytuacji jest ponad Twoje siły. Problemy mogą dotyczyć różnych sfer Twojego życia. Sam najlepiej będziesz w stanie ocenić, kiedy kontakt z trenerem może okazać się przydatny. 

Umów się na spotkanie — coaching kryzysowy!
KONTAKT

Ważne też, by odróżnić niewielkie trudności, w których pomoc coacha kryzysowego zwykle okazuje się wystarczająca, od ciężkich przypadków, w których niezbędna jest interwencja psychoterapeuty lub psychiatry. Jeśli masz problem z obiektywną oceną sytuacji, konsultacja z trenerem również może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. 

Terapia emocji